Od jakiegoś czasu wiele mówi się o tym, że praktycznie każda kobieta, obojętnie od wieku powinna ćwiczyć regularnie mięśnie Kegla. Są to silne mięśnie, których zadaniem jest utrzymanie na miejscu organów wewnętrznych. Dzięki nim, można urodzić dziecko z łatwością i mniejszym bólem, jednocześnie nie ryzykując nacięcia krocza. Też po porodzie przydają się silne oraz wzmocnione mięśnie Kegla, albowiem to naturalnie dzięki nim nie ma kłopotów z nietrzymaniem moczu.

mięśnie kegla ćwiczenia w ciąży

Z reguły mięśnie Kegla ćwiczą w takim razie kobiety w ciąży i planujące ją. Jeżeli pozostaną one poprawnie wzmocnione, o wiele łatwiej jest przejść przez naturalny poród oraz równolegle nie odczuwać aż tak silnego bólu. Zdarza się, że do gabinetu fizjoterapeuty trafiają także panie, jakie rodziły dawno, jakkolwiek pojawiły się u nich kłopoty z nietrzymaniem moczu, najczęściej wysiłkowym, na skutek:
•    kichnięcia,
•    kaszlnięcia,
•    śmiechu,
•    podnoszenia ciężaru.
Mięśnie Kegla to inaczej mięśnie dna miednicy. Wolno je z prostotą zlokalizować w czasie próby wstrzymania strumienia moczu. W jaki sposób najporządniej je ćwiczyć? Całe ćwiczenie polega jedynie na napinaniu mięśni i ich rozluźnianiu. Najodpowiedniej rozpocząć od pozycji leżącej, jednak z od czasu do czasu można też trenować w innych pozycjach. Trzeba napinać mięśnie przez kilka sekund, a później rozluźniać je na dwa razy dłuższy czas.
Niesłychanie ważne jest to, żeby napinać wyłącznie mięśnie Kegla, a nie brzuch, lub pośladki. Przed skurczem wypada wziąć głęboki wdech oraz pomału wypuszczać powietrze w czasie rozluźniania mięśni. Najodpowiedniej jest zastosować serię dziesięciu powtórek. Takich serii powinno się wdrożyć około trzech w ciągu dnia. Poprawę można zanotować już nawet po sześciu tygodniach, pomimo tego należałoby ćwiczyć nadal, przynajmniej raz na dzień.
W aptekach i punktach sprzedaży wolno aktualnie nabyć specjalne kulki do ćwiczenia mięśni dna miednicy. Niezwykle wspomagają one cały proces oraz okazuje się, że przynoszą fenomenalne wyniki. Z takimi kulkami także ćwiczy się na zasadzie kurczenia i rozluźniania mięśni.
Damy, które regularnie ćwiczą, przyznają że przyniosło to rezultat podczas porodu drogami natury i znacznie szybciej były one w stanie do siebie dojść. Poza tym, u takich dam z łatwością wyklucza się również problem nietrzymania moczu. Większość z nich wskazuje, że to właśnie dzięki sprawnym mięśniom Kegla mogą również czerpać poprawniejszą przyjemność ze współżycia. Ma to też realny wpływ na odczucia seksualne partnera. Takie treningi nie są wysiłkowe oraz nie zajmują dużo czasu, a wolno je wykonywać dokładnie wszędzie i o każdej porze. Otoczenie z pewnością nawet się nie zorientuje.