Większość nawozów uniwersalnie stosowanych w rolnictwie zawiera trzy fundamentalne składniki odżywcze dla roślin: azot, fosfor oraz potas. Niektóre nawozy w rolnictwie zawierają także miarodajne mikroelementy, takie jak cynk i inne metale, które są niebezużyteczne do wzrostu roślin. Nawozy można zdobyć na różnej bazie np.

•    komposty oraz inna materia organiczna
•    nieczystości, takie jak osady ściekowe i niektóre odpady przemysłowe.

https://sklep.arkop.pl/actical.html

Ważne jest to, by porządne nawozy były bogate w kompozycje kaloryczne substancje organiczne, co pozwala polepszyć jakość gleby i aktywizować wzrost roślin.
Wykorzystanie cennych materiałów nadających się do powtórnego użytku jako nawozy ma prawo także nieść oraz inne korzyści, na przykład jeśli gra toczy się o wyższą jakość wody, zapobieganie zanieczyszczeniom czy zrównoważone rolnictwo. Należałoby tu zapamiętać, że osad ściekowy stosowany w rolnictwie jako nawóz niemniej jednak podlega limitom stężeń dla zachodzących metali: arsen, kadm, miedź, rtęć, nikiel, selen oraz cynk.

Nawóz w rolnictwie – jak go przemyślanie spożytkować?
Regularnie testuj glebę – ponieważ taki monitoring jest z reguły najlepszym wskaźnikiem wystarczalności składników odżywczych. W głównej mierze również monitoruj pH gleby, główną zmienną, która wpływa na przystępność składników odżywczych, na tej podstawie będzie Ci najłatwiej dopasować właściwy nawóz. pH 6,0 jest wystarczające, aby większość składników odżywczych była dostępna. Nie zapominaj także, że zawsze masz możliwość się po pomoc zwrócić do ekspertów w sklepach oferujących nawóz – oni mają profesjonalną wiedzę, którą z pewnością z chęcią się podzielą.